question archive Firm A has issued a total of 2 million corporate bonds with a maturity of 10 years and a coupon rate of 5 percent
Subject:BusinessPrice:9.82 Bought3
Firm A has issued a total of 2 million corporate bonds with a maturity of 10 years and a coupon rate of 5 percent. Coupon payments occur once per year, and the face value of firm A's bonds is $1,000. The current market price for one of the bonds issued by firm A is $830.
Firm A plans to issue 8 million equity shares to be traded on public exchanges. Each share is expected to pay a $9 cash dividend after one year, and the firm's CFO forecasts earnings per share of $24 for the year ahead. Firm A's return on equity is 16 percent. Under these conditions, the beta of firm A's common stock is estimated at -0.1, and the beta of firm A's assets is estimated at 0.5.
1. Use data from Yahoo! Finance to determine the appropriate market return. (Or use 10.13% directly)
2. Use data from Yahoo! Finance to determine the appropriate risk-free rate. (Or use 1.78% directly)
3. What is firm A's financing structure?
4. What is firm A's cost of debt?
5. What is firm A's cost of equity?
6. What is firm A's weighted average cost of capital?
7. What should be the price of one share of firm A's stock?
8. Firm A's CFO suggests issuing another 1 million corporate bonds in addition to the 2 million already issued at the same market price of $830. What effect would this have on the IPO price of firm A's stock?
3. What is firm A's financing structure?
Capital Structure
Weight of Debt = Market Value of Debt/Total Capital
Weight of Equity = Market Value of Equity/Total Capital
Debt
Market Value = Number of bonds x Bond Price
= 2Million x 830
= $1,660 Million
Market Value of Equity = Number of Common Shares x Stock Price
ROE = Earning per Share/Value of Stock per Share
16% = 24/Value of Stock per Share
Value of stock per Share = 24/16%
= $150
Market Value of Equity = 8Million x 150 = $1,200 Million
Weight of Debt = 1660/(1660+1200)
= 58.0420%
Weight of Equity = 1200/(1660+1200)
= 41.9580%
Step-by-step explanation
3. What is firm A's financing structure?
Capital Structure
Weight of Debt = Market Value of Debt/Total Capital
Weight of Equity = Market Value of Equity/Total Capital
Debt
Market Value = Number of bonds x Bond Price
= 2Million x 830
= $1,660 Million
Market Value of Equity = Number of Common Shares x Stock Price
ROE = Earning per Share/Value of Stock per Share
16% = 24/Value of Stock per Share
Value of stock per Share = 24/16%
= $150
Market Value of Equity = 8Million x 150 = $1,200 Million
Weight of Debt = 1660/(1660+1200)
= 58.0420%
Weight of Equity = 1200/(1660+1200)
= 41.9580%
4. What is firm A's cost of debt?
Cost of Debt = YTM
Where, from the bond valuation approach
Bond Value = Coupon x [1-(1+YTM)^-n/YTM]+FV/(1+YTM)^n
830 = 5%*1000*[1-(1+YTM)^-10/YTM]+1000/(1+YTM)^10
830 = 50*[1-(1+YTM)^-10/YTM]+1000/(1+YTM)^10
Using Bootstrap Method
YTM = 7.4737%
5. What is firm A's cost of equity?
Cost of Equity (using CAPM)
Re = Rf + (Rm-Rf) x Beta
= 1.78%+(10.13%-1.78%)*-0.1
= 0.95%
6. What is firm A's weighted average cost of capital?
WACC = (Re x We) + (Rd x Wd) * (1-Tax Rate)
Where
Tax Rate
Asset Beta = Equity Beta/[1+(1-Tax rate) x D/E]
0.5 =-0.1/[1+(1-Tax Rate)*1.3833]
1+(1-Tax Rate)*1.3833 = -0.20
(1-Tax Rate) * 1.3833 = -1.200
1-Tax Rate = -0.8675
Tax Rate = 13.2530%
WACC = (0.95%*41.9580%)+(7.4737%*58.0420%)*(1-13.2530%)
= 4.1595%
7. What should be the price of one share of firm A's stock?
We can determine the book Value of the stock
ROE = EPS/Book Value of Stock per Share
16% = 24/Value of Stock per Share
Value of Stock per Share = 24/15%
= $150.00
8. Firm A's CFO suggests issuing another 1 million corporate bonds in addition to the 2 million already issued at the same market price of $830. What effect would this have on the IPO price of firm A's stock?
Current share price = $150
However, when 1 Million additional corporate bonds are issued, the interest paid on the bonds would lower the available EPS. The new Stock price would be as calculated below:
New EPS = Current EPS - Interest on Debt/Per Share
Annual Interest payable on the bonds per Common Share Equity = 50*1M/8M
= $6.25
New EPS = 24-6.25 = 17.75
Assuming the ROE remains constant
Stock price = 17.75/16%
= $110.94
The share price would reduce to $110.94