question archive Jason Enterprises (JE) produces video telephones for the home market

Jason Enterprises (JE) produces video telephones for the home market

Subject:FinancePrice: Bought3

Jason Enterprises (JE) produces video telephones for the home market. Quality is not quite as good as it could be at this point, but the selling price is low and Jason can study market response while spending more time on R&D. At this stage, however, JE needs to develop an aggregate production plan for the six months from January through June. You have been commissioned to create the plan. The following information should help

DEMAND AND WORKING DAYS

 

JANUARY

FEBRUARY

MARCH

APRIL

MAY

JUNE

TOTALS

Demand Forecast

500

600

650

800

900

800

4250

Number of working days

22

19

21

21

22

20

125

 

Straight-time cost (first eight hours each day $12.50/ hour)

Shortage cost $20/unit/per month

Inventory holding cost $10.00/unit/ per month

Beginning inventory - 200 units

Assume: There are 10 full time workers working 8 hour/day. Each worker needs 4 hours to produce one unit.

 plan with constant workforce, vary inventory and stock out.

 

 

JANUARY

FEBRUARY

MARCH

APRIL

MAY

JUNE

TOTAL

Working days per month


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 


 

 

 

 

Production hours available (Working days per month × 8 hr./day × 10 workers)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Actual production (Production hours available/4 hr./unit

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Demand forecast

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ending inventory (Beginning inventory + Actual production − Demand forecast)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Shortage cost (Units short × $20)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Safety Stock

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Units excess (Ending inventory − Safety stock; only if positive amount)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inventory cost (Units excess × $10)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Straight-time cost (Production hours available × $12.50)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Total Cost

 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE