question archive Buerhle Company purchased at a cost of $12,802) and used 3,700 kg of materials during May

Buerhle Company purchased at a cost of $12,802) and used 3,700 kg of materials during May

Subject:AccountingPrice:2.87 Bought7

Buerhle Company purchased at a cost of $12,802) and used 3,700 kg of materials during May. Buerhle's standard cost of materials per unit produced is based on 2 kg per unit at a cost $3.55 per kilogram. Production in May was 1,780 units.

(a) Calculate the total, price, and quantity variances for materials.

Material price variance  $ -333                               Favourable

Material quantity variance $ 140                             Unfavourable

Material total variance  193                                      Unfavourable

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer:

Calculation of material variances :

1. Total Material varaince = Standard cost - Actual cost
= (1780 units x 2 kg per unit x $3.55 per kg) - ($12802)
= $12638 - $12802
$164 Unfavorable

2. Material Price Variance = (Standard price per unit - Actual price per unit) x Actual units purchased
= {$3.55 - (12802/3700)} x 3700
= {$3.55 - $3.46} x 3700
$333 Favorable

3.Material Quantity variance = (Standard quantity - actual quantity) x Standard Price per unit
= { (1780 x 2) - 3700} x $3.55
= (3560 - 3700) x $3.55
497 Unfavorable

PFA

 

Related Questions