question archive In a short circuit analysis, the positive, negative and zero sequence per unit reactance of 0
Subject:PhysicsPrice:2.87 Bought7
In a short circuit analysis, the positive, negative and zero sequence per unit reactance of 0.25, 0.25, and 0.3 respectively. The base MVA is 100. Determine the fault current for a three phase fault at the 115kV level. KVAf = KVAc / Xpu = 100000/0.25 = 1312.18 A If = 400000 / sqrt(3)(115) = 2008 A
how did you get the 400000?
Purchased 7 times