question archive Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $28 per unit

Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $28 per unit

Subject:FinancePrice:2.87 Bought7

Lehighton Chalk Company manufactures sidewalk chalk, which it sells online by the box at $28 per unit. Lehighton uses an actual costing system, which means that the actual costs of direct material, direct labor, and manufacturing overhead are entered into work-in-process inventory. The actual application rate for manufacturing overhead is computed each year; actual manufacturing overhead is divided by actual production (in units) to compute the application rate. Information for Lehighton’s first two years of operation is as follows:

 

  Year 1 Year 2
Sales (in units)   3,100     3,100  
Production (in units)   3,700     2,500  
Production costs:            
Variable manufacturing costs $ 20,350   $ 13,750  
Fixed manufacturing overhead   24,790     24,790  
Selling and administrative costs:            
Variable   12,400     12,400  
Fixed   11,400     11,400  

 

 

Selected information from Lehighton’s year-end balance sheets for its first two years of operation is as follows:

 

LEHIGHTON CHALK COMPANY
Selected Balance Sheet Information
Based on absorption costing End of Year 1 End of Year 2
Finished-goods inventory $ 7,320   $ 0  
Retained earnings   19,680     34,120  
             
Based on variable costing End of Year 1 End of Year 2
Finished-goods inventory $ 3,300   $ 0  
Retained earnings   15,660     34,120  

 

Required:

Lehighton Chalk Company had no beginning or ending work-in-process inventories for either year.

  1. Prepare operating income statements for both years based on absorption costing.

  2. Prepare operating income statements for both years based on variable costing.

  3. Prepare a numerical reconciliation of the difference in income reported under the two costing methods used in requirements (1) and (2).

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Solution:

1)Prepare operating income statement under absorption costing:

  Year 1 Year 2
Sales revenue $86,800 (3,100*28) $86,800 (3,100*28)
     
Variable manufacturing costs $20,350 $13.750
Fixed manufacturing overhead $24,790 $24,790
  $45,140 $38,540
     
Add:Opening stock of finished goods 0 $7,320
Less: Closing stock of finished goods $7,320 0
Cost of goods sold $37,820 $45,860
Selling and administrative costs:    
Variable $12,400 $12,400
Fixed $11,400 $11,400
Total cost $61,620 $69,660
Net profit $25,180 $17,140

2)Prepare operating income statement under variable costing:

  Year 1 Year 2
Sales revenue $86,800 (3,100*28) $86,800 (3,100*28)
Cost of goods sold    
Variable manufacturing costs $17,050 (3,100*5.5) $17,050 (3,100*5.5)
variable selling and administrative cost $12,400 $12,400
Total variable cost $29,450 $29,450
     
Fixed manufacturing overhead $24,790 $24,790
Fixed selling and administrative cost $11,400 $11,400
Total fixed cost $36,190 $36,190
Total cost $65,640 $65,640
Net profit $21,160 $21,160

Note :

Variable manufacturing cost per unit = $20,350 / $3,700 = $5.5 per unit

3)Reconciliation of income between Absorption & variable costing

Year change in inventory (in units)   Actual fixed overhead rate Difference in fixed overhead expense Absorption minus variable costing operating income
1 600 * $6.70 $4,020 $4,020
           
2 -600 * $6.70 ($4,020) ($4,020)