question archive The King Corporation manufactures custom-made furniture

The King Corporation manufactures custom-made furniture

Subject:AccountingPrice:2.87 Bought7

The King Corporation manufactures custom-made furniture. The following data pertains to Job X4A: Direct materials placed into production $9,000

Direct labor hours worked 300 hours

Direct labor rate per hour $15

Machine hours worked 100 hours

Plantwide overhead rate is $22.50 per machine hour. Job X4A consists of 500 units. One-half of Job X4A was sold for $10,000. What is the cost per unit for Job X4A?

a. $18

b. $31.50

c. $27

d. $40.50

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer:

Per unit cost for job X4A = Total cost/total units

= 15,750/500

$31.50

Total units = 500 units

Total cost = 9,000 + (300 x 15) + (100 x 22.50)

= 9,000 + 4,500 + 2,250 = 15,750