question archive Ann Chovies, owner of the Perfect Pasta Pizza Parlor, uses 20 pounds of pepperoni each day in preparing pizzas
Subject:Operations ManagementPrice:2.87 Bought7
Ann Chovies, owner of the Perfect Pasta Pizza Parlor, uses 20 pounds of pepperoni each day in preparing pizzas. Order costs for pepperoni are $10.00 per order, and carrying costs are 4 cents per pound per day. Lead time for each order is 3 days, and the pepperoni itself costs $3.00 per pound.
1. at what point should she reorder pepperoni?
| 80 pounds remaining 40 pounds remaining 60 pounds 20 pounds 100 pounds 2.If she were to order 80 pounds of pepperoni at a time, what would be the length of an order cycle? 4 days 5 days 3 days 0 days .25 days 3.If she were to order 80 pounds of pepperoni at a time, what would be the average inventory level? 60 pounds 20 pounds 100 pounds 40 pounds 80 pounds 4.If she were to order 80 pounds of pepperoni at a time, what would be the total daily costs, including the cost of the pepperoni? $60.00 $64.10 $64.00 $65.00 $63.20 5. What is the economic order quantity for pepperoni? 40 pounds 80 pounds 100 pounds 20 pounds 60 pounds |
