Subject:AccountingPrice:2.87 Bought7
Jezebel, Inc. completed Job 12 and several other jobs in the last week. The cost details of Job 12 are shown below. Direct labor cost $770 Direct materials cost $100 Machine hours 66 hours Direct labor hours 17 hours Predetermined overhead allocation rate per machine hour $89 Number of units of finished product 26 units What is the cost per unit of finished product produced under Job? 12? (Round your answer to the nearest? cent.)
Answer:
Direct materials | 100 |
Add:Direct labor | 770 |
Add:Overhead applied(Predetermined overhead rate*Actual machine hours) =(89*66) |
5874 |
Total cost | $6744 |
Cost per unit=$6744/26
=$259.38(Approx)