question archive Cutterski Corporation manufactures a propeller

Cutterski Corporation manufactures a propeller

Subject:AccountingPrice:2.87 Bought7

Cutterski Corporation manufactures a propeller. Shown below is Cutterski's cost structure:

  Variable cost per propeller Total fixed cost for the year
Manufacturing cost $115 $748,800
Selling and administrative expense $21 $174,800
 


In its first year of operations, Cutterski produced 93,600 propellers but only sold 87,400.

What would Cutterski report as its cost of goods sold under absorption costing?

$10,051,000

$10,750,200

$12,760,400

$11,684,600

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Answer: $10,750,200

Explanation:

Fixed manufacturing cost per unit = Fixed Manufacturing cost / units produced

Fixed manufacturing cost per unit = $748,800 / 93,600 = $8

Total unit manufacturing cost = $115 + $8 = $123

Cost of goods sold = Unit manufacturing cost * units sold

Cost of goods sold = $123 * 87,400

Cost of goods sold = $10,750,200