question archive Duke’s Lunch Buffet currently sells 2500 lunches per week at a price of $11 per meal

Duke’s Lunch Buffet currently sells 2500 lunches per week at a price of $11 per meal

Subject:MathPrice: Bought3

Duke’s Lunch Buffet currently sells 2500 lunches per week at a price of $11 per meal. They estimate that for each $1 increase in price, they will lose 150 customers per week. At what price should Duke’s sell their lunches to maximize their weekly revenue?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE