question archive 1) Orr Corporation's manufacturing costs for August when production was 800 units appears below: Direct material $10 per unit Direct labor $4,800 Variable overhead 4,000 Factory depreciation 3,000 Factory supervisory salaries 2,000 Other fixed factory costs 1,000 How much is the budgeted manufacturing cost for a month when 900 units are produced? A) $23,800 B) $18,900 C) $24,900 D) $25,650 2) GoFish Inc
Subject:AccountingPrice:5.87 Bought7
1) Orr Corporation's manufacturing costs for August when production was 800 units appears below: Direct material $10 per unit Direct labor $4,800 Variable overhead 4,000 Factory depreciation 3,000 Factory supervisory salaries 2,000 Other fixed factory costs 1,000 How much is the budgeted manufacturing cost for a month when 900 units are produced? A) $23,800 B) $18,900 C) $24,900 D) $25,650
2) GoFish Inc. has an overhead rate for machine setups of $200 per machine setup, for a total of $56,000 of overhead. The company produces two products, Product Salamander and Product Gold, which require 120 and 160 setups each, respectively. The overhead assigned to each product is
a. b. C. d. Salamander $28,000 $32,000 $26,000 $24,000 Gold $28,000 $24,000 $30,000 $32,000
3) At January 1, 2004, Barry, Inc. has beginning inventory of 4,000 widgets. Barry estimates it will sell 35,000 units during the first quarter of 2004 with a 10% increase in sales each quarter. Barry’s policy is to maintain an ending inventory equal to 25% of the next quarter’s sales. Each widget costs $1 and is sold for $1.50. How much is budgeted sales revenue for the third quarter of 2004?
$42,350
$63,000
$63,525
$57,525
Answer:
1) Direct materials $10 per unit*900=$9,000
Direct labor $4,800/800*900=$5,400
Variable overhead 4,000/800*900=$4,500
Factory depreciation 3,000
Factory supervisory salaries 2,000
Other fixed factory costs 1,000
budgeted manufacturing cost =$24,900
So the option is C.$24,900
2)
Overhead assigned to each product=$200*Respective setups
Overhead assigned to :
Salamader=(200*120)=$24000
Gold=(200*160)=$32000
Hence the correct option is D.
3)
The selling price of Each Unit = $1.50
Unys Sold in Quarter 1 = 35,000
sales to be increased by 10% in each Quarter
Sales Unit Third Quater = 35,000*1.10*1.10 = 42,350 Units
Sales Revenue in Quarter Three = Selling Price* Units Sold
= 42,350*1.50 = $ 63,525
Answer : $ 63,525