question archive Problem 3 (40 points) XYZ Industries is considering the following project: Buying a new machine to replace an older machine
Subject:FinancePrice:4.86 Bought11
Problem 3 (40 points)
XYZ Industries is considering the following project: Buying a new machine to replace an older machine. The new machine costs $1,500,000 right now and can be sold at the end of its life in 6 years for $200,000. The old machine was purchased 7 years ago for $1,000,000 and can be sold for $300,000 today or for $100,000 in 6 years. Both, the old and the new machines have a CCA rate of 30%. XYZ Industries has just paid $110,000 for a study which indicates that the new machine will reduce annual manufacturing expenses by $400,000 per year. Since the new machine is more reliable, the plant will need to keep fewer spare parts in stock. Management expects that inventory levels can be reduced by $70,000 (at t=0) when the new machine is installed (note, at the end of the project, this change in net working capital will be reversed, i.e., inventory levels will increase again by $70,000 at the end of year 6). XYZ's marginal tax rate is 36%, and its required rate of return (RRR) is 11%.
a) Calculation of Initial cashflow:
A: Cost of new machine = -$1,500,000
B: Sale proceeds from old machine:
Salvage Value = $300,000
Book Value = $82,354.30*
*Calculation of book value of old machine at Year 0 for tax purpose: TABLE 1
Capital Gain = Salvage Value - Book Value = $300,000 - $82,354.3 = $217,645.70
Tax on capital gain @ 36% = Capital Gain * tax rate = $217,645.70 * 36% = $78,352.45
Net proceeds from sale of old machine = Salvage Value - Tax = $300,000 - $78,352.45 = $221,647.55
C: Working Capital: Decrease in working capital = $70,000
Total Initial cashflow: A+B+C = -$1,500,000 + $221,647.55 + $70,000 = -$708,352.45
b) Calculation of second year cashflow:
A: Saving in annual manufacturing expenses = $400,000
B: Tax on saving at 36% = $400,000 * 36% = $144,000
Net Cashflow after tax = A-B = $400,000 - $144,000 = $256,000
c) Calculation of last year cashflow:
A: Net Cashflow after tax (calculated in part b) = $256,000
B: Outflow from increase in working capital = -$70,000
C: Sale proceeds from sale of machine:
Salvage Value = $200,000
Book Value = $176,473.50*
*Calculation of book value of new machine at EOY 6 for tax purpose: TABLE 2
Capital Gain = Salvage Value - Book Value = $200,000 - $176,473.50 = $23,526.50
Tax on capital gain @ 36% = Capital Gain * tax rate = $23,526.50 * 36% = $8,469.54
Net proceeds from sale of old machine = Salvage Value - Tax = $200,000 - $8,469.54 = $191,530.46
Last year cashflow = A+B+C = $256,000 - $70,000 + $191,530.46 = $377,530.46
d) Calculation of 5 year CCA: TABLE 3
Year 5 CCA = $ 108,045
Further, I would like to request your valuable feedback on the submitted answer. Kindly let me know in case you would like to have any changes made in terms of any adjustments, format changes or disclosures to further enhance the quality and help me in serving you better. Should you have any queries regarding this answer, please let me know.
Please see the attached file for the complete solution