question archive Omar Hana Enterprise is considering the needs of restructuring their capital structure

Omar Hana Enterprise is considering the needs of restructuring their capital structure

Subject:FinancePrice:3.86 Bought22

Omar Hana Enterprise is considering the needs of restructuring their capital structure. For the first phase, they are evaluating two different operating structures that are described below. The firm has annual interest expense of $250, common shares outstanding of 1,000 unit, and a tax rate of 40 percent. Fixed Costs Operating structure 1 $1000 Operating structure 2 $1500 Price per unit $1 $1 Variable cost per unit $0.80 $0.70 For each operating structure, calculate: a) EBIT and EPS at 20,000 units. (7 marks) b) The degree of operating leverage (DOL) and degree of total leverage (DTL) using 20,000 units as a base sales level. (8 marks) c) The operating breakeven point in units. (3 marks) d) If Omar Hana projects sales of 20,000 units, which operating structure is recommended?

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

a) Statement showing the calculation of EBIT and EPS at 20000 units under operating structure 1 & 2:

  Particulars operating structure 1 operating structure 2
  Units 20000 20000
  Sales = 20000 x 1 = $ 20000 = 20000 x 1 = $ 20000
Less Variable cost = 20000 x 0.80 = $ 16000 = 20000 x 0.70 = $ 14000
  Contribution $ 4000 $ 6000
Less Fixed cost $ 1000 $ 1500
  EBIT $ 3000 $ 4500
Less Interest $ 250 $ 250
  EBT $ 2750 $ 4250
Less Tax @ 40% $ 1100 $ 1700
  EAT $ 1650 $ 2550
÷ common shares outstanding 1000 1000
  EPS $ 1.65 $ 2.55

b) Calculation of Degree of operating leverage (DOL) and Degree of total leverage (DTL) using 20000 units as base sale units:

Degree of operating leverage = EBIT ÷ EBT

  Operating structure 1 Operating structure 2
Contribution $ 4000 $ 6000
EBIT $ 3000 $ 4500
EBT $ 2750 $ 4250
DOL = contribution ÷ EBIT = 4000 ÷ 3000 = 1.33 = 6000 ÷ 4500 = 1.33
DFL = EBIT ÷ EBT = 3000 ÷ 2750 = 1.09 = 4500 ÷ 4250 = 1.06
DTL = contribution ÷ EBT = 4000 ÷ 2750 = 1.45 = 6000 ÷ 4250 = 1.41

c) Calculation of Break-even point in units:

Break-even point = Fixed cost ÷ contribution per unit

Contribution per unit = Total contribution ÷ number of units

  Operating structure 1 Operating structure 2
Contribution $ 4000 $ 6000
Fixed cost $ 1000 $ 1500
Contribution per unit =4000 ÷ 20000 = $ 0.20 = 6000 ÷ 20000 = $ 0.30
Break-even point in units = 1000 ÷ 0.20 = 5000 units = 1500 ÷ 0.30 = 5000 units

d) Determining the operating structure at 20000 units project sale:

The analysis will be done on the basis of total leverage: Total leverage measures total risk. It depends on the combination of operating and financial risk.

DOL DFL Comments
Low Low Lower total risk. cannot take advantage of trading on equity.
High High Higher total risk. very risky combination.
High Low Moderate total risk. Not a good combination. Lower EBIT due to higher DOL and lower advantage of trading on equity due to low DFL.
Low High Moderate total risk. Best combination. Higher financial risk is balanced by lower total business risk.

Since operating structure 1 has the same DOL i.e., 1.33 but has high DFL i.e., 1.09 as compared to operating structure 2 i.e., 1.06. Hence, the best-operating structure is 1.