question archive Meyer Retirement (Again) Company (MRC) is evaluating the merits of leasing versus purchasing a truck with a 4-year life that costs $75,000 and falls into the MACRS 3-year class
Subject:FinancePrice:4.86 Bought6
Meyer Retirement (Again) Company (MRC) is evaluating the merits of leasing versus purchasing a truck with a 4-year life that costs $75,000 and falls into the MACRS 3-year class. If the firm borrows and buys the truck, the loan rate would be 6%, and the loan would be amortized over the truck's 4-year life, so the interest expense for taxes would decline over time. The loan payments would be made at the end of each year. The truck will be used for 4 years, at the end of which time it will be sold at an estimated residual value of $20,000. If MRC buys the truck, it would purchase a maintenance contract that costs $1,500 per year, payable at the beginning of each year. The lease terms, which include maintenance, call for a $18,000 lease payment (4 payments total) at the beginning of each year. MRC's tax rate is 21%. What is the net advantage to leasing? (Note: Assume MACRS rates for Years 1 to 4 are 0.3333, 0.4445, 0.15, and 0.07 respectively and round all dollars to the nearest whole number.)
Net advantage to Leasing = 1400
Step-by-step explanation
1) Net Present Value for Lease Option
After tax interest rate = Interest rate * (1- tax rate)
After tax interest rate = 6%*(1-21%) = 4.74%
Net Present Value for Lease = Lease Payments * (1-tax rate) * (1-(1+r)^-n)/r * (1+r)
Net Present Value for Lease = 18000 * (1-21%) * (1-(1+4.74%)^-4)/4.74% * (1+4.74%)
Net Present Value for Lease = 53134.02
2) Net Present Value for BUY Option
i) After tax interest rate = Interest rate * (1- tax rate)
After tax interest rate = 6%*(1-21%) = 4.74%
ii) Present value of annual Depreciation tax shields = Cost * Depreciation rate * tax rate / (1+After tax interest rate)^n
Year 1 = (75000*0.3333*21%)/(1+4.74%)^1 = 5011.91
Year 2 = (75000*0.4445*21%)/(1+4.74%)^2 = 6381.56
Year 3 = (75000*0.15*21%)/(1+4.74%)^3 = 2056.05
Year 4 = (75000*0.07*21%)/(1+4.74%)^4 = 916.07
Total Present value of Depreciation tax shields = 5011.91 + 6381.56 + 2056.05 + 916.07 = 14365.60
iii) Present value of annual Maintenance = Annual maintenance expenses*(1-tax rate) * (1-(1+r)^-n)/r
Present value of annual Maintenance = 1500*(1-21%) * (1-(1+4.74%)^-4)/4.74% = 4227.45
iv) Present value of After tax residual value
After tax residual value = 20000*(1-21%) = 15800
Present value of After tax residual value = 15800 / (1+4.74%)^4 = 13128.25
v) Net Present value of cost Buy option = Purchase Price - Total Present value of Depreciation tax shields + Present value of annual Maintenance - Present value of After tax residual value
Net Present value of cost of Buy option = 75000 - 14365.60 + 4227.45 - 13128.25 = 51733.60
So total Outflow in present value term = 51733.60
3) Net advantage of Leasing
Net advantage of Leasing = Net Present Value for Lease - Net Present value of cost of Buy option
Net advantage of Leasing = 53134.02 - 51733.60 = 1400.42 Or 1400