question archive A company sells one of its products for $10

A company sells one of its products for $10

Subject:AccountingPrice:2.86 Bought3

A company sells one of its products for $10.40 per unit. Its fixed costs are $845.00 per month, and the variable cost per unit is $3.90.

(a) The contribution margin per unit is $____________ (rounded to the nearest cent).

(b) The break-even volume, i.e., the level of output at break-even, is____________  units per month. (If necessary, round up to the next whole number of units.)

(c) The profit at a monthly output level of 276 units is $_______________(rounded to the nearest cent).

 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

(a) Contribution Margin per unit = Selling price per unit - Variable cost per unit

= $10.4 - $3.9

= $6.5

(b) Break even point in units = Fixed Cost/Contribution margin per unit

= 845/6.5

= 130 units per month

 

(c) Profit at 276 units

 

Sales value (276 x $10.4). 2870.4

Variable cost (276 x $3.9). (1076.4)

Contribution Margin. 1794

Fixed cost. (845).

Profit. $949.

 

Hence, Profit at 276 units is $949.