question archive Rip Tide Company manufactures surfboards
Subject:AccountingPrice: Bought3
Rip Tide Company manufactures surfboards. Its standard cost information follows: Standard Standard Price Quantity (Rate) 16.4 sq. ft. $4.1 per sq. ft. 8.5 hrs. $ 14 per hr. 8.5 hrs. $ 6 per hr Standard Unit Cost $ 67.24 119.00 Direct materials (fiberglass) Direct labor Variable manufacturing overhead (based on direct labor hours) Fixed manufacturing overhead ($33,000 - 315 units) 51.00 104.76 Rip Tide has the following actual results for the month of June: Number of units produced and sold Number of square feet of fiberglass used Cost of fiberglass used Number of labor hours worked Direct labor cost Variable overhead cost Fixed overhead cost 160 5,400 $25,920 1,280 $18,816 $ 7,168 $25,500 Required: 1& 2. Prepare the journal entries to record the direct materials, direct labor costs and related variances for Rip Tide. Assume the company purchases raw materials as needed and does not maintain any ending inventories. (If no entry is required for a transaction/event, select "No Journal Entry Required" in the first account field. Do not round intermediate calculations and round your final answers to nearest dollar amount.) No Debit Credit Transaction 1 1 Answer is not complete. General Journal Cost of Goods Sold Direct Materials Price Variance Direct Materials Quantity Variance Cash or Accounts Payable 2 2 Cost of Goods Sold Direct Labor Rate Variance Direct Labor Efficiency Variance Cash or Accounts Payable