question archive On June 3, Plowers Company purchased 8,000 units of raw materials at $10 per unit

On June 3, Plowers Company purchased 8,000 units of raw materials at $10 per unit

Subject:FinancePrice:4.89 Bought3

On June 3, Plowers Company purchased 8,000 units of raw materials at $10 per unit. On June 22, raw materials were requisitioned for production as follows: 2,400 units for Job 30 at $ 8 per unit and 2,600 units for Job 32 at $10 per unit. Journalize the entry on June 3 to record the purchase and on June 22 to record the requisition from the materials storeroom.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

June 3 Materials......................................................................... 80,000

 

 

Accounts Payable..................................................... 80,000

 

 

$80,000 = 8,000 × $10.

 

 

 

June 22 Work in Process.............................................................. 45,200*

 

 

Materials................................................................... 45,200

 

 

 

*Job 30 $19,200 = 2,400 × $8

 

 

Job 32 26,000 = 2,600 × $10

 

 

Total $45,200