question archive On April 8, Darling Company Purchase 65,000 units of raw materials at $7 per unit

On April 8, Darling Company Purchase 65,000 units of raw materials at $7 per unit

Subject:FinancePrice:2.89 Bought3

On April 8, Darling Company Purchase 65,000 units of raw materials at $7 per unit. On April 20, raw materials were requisitioned for production as follows: 26,000 units for Job 50 at $6 per unit and 30,000 units for job 51 at $7 per unit. Journalize the entry on April 8 to record the purchase and on April 20 to record the requisition from the materials storeroom.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Apr. 8 Materials......................................................................... 455,000

 

 

Accounts Payable..................................................... 455,000

 

 

$455,000 = 65,000 × $7.

 

 

 

Apr. 20 Work in Process.............................................................. 366,000*

 

 

Materials................................................................... 366,000

 

 

 

*Job 50 $156,000 = 26,000 × $6

 

 

Job 51 210,000 = 30,000 × $7

 

 

Total $366,000