question archive waffle maker rental fixed cost (RM) 160 1

waffle maker rental fixed cost (RM) 160 1

Subject:AccountingPrice: Bought3

waffle maker rental fixed cost (RM) 160 1.400 1760 Ingredients All purpose flour salt teaspoon) white sur 09 essence vanila chocolate spread butter baking powder milk strawberry jam variable cost measurement for each walle 48 18 53 104 unit i ml 30 152 2.4 72 ml price per product quantity per (RM) product (ml) 2.800.000 5,00 400 2.10 500 9.2015 units 2.40 25 ml 14,90 1,000 14,60 1000 3.90 200 7.00 1000 ml 11.00 1,000 price per wall (RM) 0.14 0.01 0.02 0.25 0.10 0.43 0.22 0.05 0.54 number of waffles that can be produced/l product 20 400 100 37 25 33 65 81 13 0.16 2.14 -what is the break even point (in units & in value ) -can put in diagram -insert explanations

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE