question archive A mixture of oxygen and krypton gases, in a 6

A mixture of oxygen and krypton gases, in a 6

Subject:ChemistryPrice:2.84 Bought3

A mixture of oxygen and krypton gases, in a 6.19 L flask at 19 °C, contains 1.92 grams of oxygen and 17.9 grams of krypton. The partial pressure of krypton in the flask is  atm and the total pressure in the flask is  atm

 

A mixture of hydrogen and nitrogen gases is maintained in a 7.04 L flask at a pressure of 3.37 atm and a temperature of 82 °C. If the gas mixture contains 0.724 grams of hydrogen, the number of grams of nitrogen in the mixture is  g

 

 

The following information is given for n-pentaneC5H12, at 1atm:

 

boiling point = 36.2 °CHvap(36.2 °C) = 25.8 kJ/molspecific heat liquid = 2.28 J/g°C

 

At a pressure of 1 atm, what is H in kJ for the process of condensing a 36.7 g sample of gaseous n-pentane at its normal boiling point of 36.2 °C.

 

 kJ

 

 

 

The following information is given for n-pentaneC5H12, at 1atm:

 

boiling point = 36.2 °CHvap(36.2 °C) = 25.8 kJ/molspecific heat liquid = 2.28 J/g°C

 

At a pressure of 1 atm,  kJ of heat are needed to vaporize a 28.5 g sample of liquid n-pentane at its normal boiling point of 36.2 °C.

 

 

 

The following information is given for mercury at 1atm:

 

boiling point = 357 °C

Hvap(357 °C) = 59.3 kJ/mol

melting point = -39 °C

Hfus(-39 °C) = 2.33 kJ/mol

specific heat solid= 0.141 J/g°Cs

specific heat liquid = 0.139 J/g°C

 

What is H in kJ for the process of freezing a 31.3 g sample of liquid mercury at its normal melting point of -39 °C.

 

 kJ

 

 

The following information is given for silicon at 1atm:

 

boiling point = 2355 °C

Hvap(2355 °C) = 297 kJ/mol

melting point = 1410 °C

Hfus(1410 °C) = 46.4 kJ/mol

specific heat solid= 0.711 J/g°Cs

pecific heat liquid = 0.908 J/g°C

 

 kJ are required to melt a 39.3 g sample of solid siliconSi, at its normal melting point.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

1) total pressure, P= nRT/V= 0.334*0.082*292/6.19=1.292 atm

partial pressure of Kr = 0.214*0.082*292/6.19= 0.828 atm

2)mass of N2= 0.457 *14.007= 6.401 g

3)heat required= 13.125 kJ

4)0.3636 kJ

5)64.927 kJ

Step-by-step explanation

1) 1.92 grams of oxygen = 1.92/16 = 0.12 moles

17.9 grams of krypton = 17.9/83.798= 0.214 moles

total mole= 0.120 + 0.214= 0.334 moles

temperature= 19+273= 292 K

volume= 6.19 L

total pressure, P= nRT/V= 0.334*0.082*292/6.19=1.292 atm

partial pressure of Kr = 0.214*0.082*292/6.19= 0.828 atm

2)V=7.04 L

P=3.37 atm

T=82+273= 355 K

n= PV/RT= 3.37*7.04/0.082*355=0.815 moles

moles of H2= 0.724/2.02= 0.358 moles

moles of N2= 0.815- 0.358= 0.457 moles

mass of N2= 0.457 *14.007= 6.401 g

3)Hvap(36.2 °C) = 25.8 kJ/mol

36.7 g sample of gaseous n-pentane= 36.7/72.15= 0.5087 moles

heat required= 25.8*0.5087= 13.125 kJ

4)31.3 g sample of liquid mercury = 31.3/200.59= 0.1560 moles

Hfus(-39 °C) = 2.33 kJ/mol

Heat= 2.33*0.1560= 0.3636 kJ

5)Hfus(1410 °C) = 46.4 kJ/mol

39.3 g sample of solid silicon= 39.3/28.0855= 1.3993 mole

heat= 46.4*1.3993= 64.927 kJ