question archive 1)A fund is to be donated by a wealthy man to provide annual scholarships to deserving students

1)A fund is to be donated by a wealthy man to provide annual scholarships to deserving students

Subject:AccountingPrice:2.84 Bought3

1)A fund is to be donated by a wealthy man to provide annual scholarships to deserving students. The fund will grant P30,000 each month for the first 5 years at 8% compounded monthly, P100,000 each quarter for the next 5 years at 8% compounded quarterly, and P500,000 each year thereafter at an effective rate of 8%. The scholarship will start one year after the fund is established. What is the amount of the donation? 2. What quarterly, semi-annual and annual payments will replace an annuity payable monthly for a loan of 1,000,000 to be paid in 5 years if the interest rate is 12% compounded monthly?
3.A Php 250,000 bond with a bond rate of 8% annually pays dividend semi-annually and is redeemable at par at the end of 5 years. Determine the purchase price to yield a holder, if the bond pays 10% compounded semi- annually.
4.Jewel makes year-end deposits of 1000 php the first year, 1050 php the second year and so on, increasing the next year's deposit by 5% in the preceding year until the end of the 20th year. Gem makes a year-end deposits of 1000 php each year increasing the next year's deposit by a constant amount of 100 php in the preceding year until the end of the 20th year. If interest on both funds is 10% compounded annually, What are the equivalent annuity of each savings? 5.A certain company makes it a policy that for any new piece of equipment, the annual depreciation lost should not exceed 10% of the First Cost while the Salvage Value is 10% of the First Cost. Determine the minimum length of service life in years (n ), necessary, if the depreciation method used is: SLM, SEM, SYM, DBM, DDBM.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

1. Amount of Donation required=Present value of the Scholarship

Payment from Year1 to Year 5=30,000 per month (interest rate 8% Compounded Monthly)

Payment from Year6 to 10=100,000 per quarter (Interest rate 8% Compounded Quarterly)

Payment from Year10 in perpetuity=500,000 per year (Interest rate 8% effective annually)

Value in Year 10 of Payments in perpetuity=500000/0.08=6,250,000

Payment from Year6 to 10:

Present Value Factor =PVF=(P/A,i,N)=(((1+i)^N)-1)/(i*((1+i)^N))

i=Quarterly Interest =(8/4)%=2%=0.02

N=Number of Quarters=5*4=20

PVF=(((1+0.02)^20)-1)/(0.02*((1+0.02)^20))=16.35143334

Value of Quarterly Payment from Year 6 to 10 at end of Year5=100000*16.35143334=1,635,143

Value of Payment in Perpetuity at end of Year 5=6250000/((1+0.02)^20)=4,206,071

Total Value of Future Payments at end of Year 5=1,635,143+4,206,071=5,841,214

Payment from Year1 to Year 5:

Present Value Factor =PVF=(P/A,i,N)=(((1+i)^N)-1)/(i*((1+i)^N))

i=Monthly interest=(8/12)%=0.666667%=0.00666667

N=Number of Months=5*12=60

PVF=(((1+0.00666667)^60)-1)/(0.00666667*((1+0.00666667)^60))=49.31843

Value of Monthly Payment at end of year1 =PVF*30000=49.31843*30000=1479553

Value of Quarterly and annual payments at end of year1=5,841,214/(1.00666667^60)=3920683

Total amount needed at end of Year1=1479553+3920683=5,400,236

Total Amount Needed=5,400,236

(Note: As Per Chegg Guidelines only one question should be answered)