question archive Using a perpetual system, what is the cost of the goods sold for November if the company uses LIFO? Nov

Using a perpetual system, what is the cost of the goods sold for November if the company uses LIFO? Nov

Subject:AccountingPrice:2.84 Bought3

Using a perpetual system, what is the cost of the goods sold for November if the company uses LIFO?

Nov. 01 Inventory 21 units at $23.00

Nov. 04 Sold 8 units Nov. 10 Purchased 35 units at $19.00

Nov. 17 Sold 20 units

Nov. 30 Purchased 25 units at $25.00

Using the perpetual LIFO system, what is the cost of the merchandise sold for November? Select the correct answer.

$1,157.00

$616.00

$564.00

$863.00

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

In the given question we are required to find the perpetual LIFO system, what is the cost of the merchandise sold for November.

Cost of merchandise sold for November=(Sold on Nov 4 * inventory price on Nov 1)+(Sold on Nov 17* inventory price for Nov 10)

Cost of merchandise sold for November =(8 units* $23) + (20 units * $19)

Cost of merchandise sold for November=$184+$380 = $564

Therefore, option (C) is correct.

Please do upvote,if this one is helpful to you!!!

Related Questions