question archive 1) Peter* was wondering about his pricing policy for his restaurant (Peter's Family Restaurant) Even though he was almost always full he didn't seem to be making any money

1) Peter* was wondering about his pricing policy for his restaurant (Peter's Family Restaurant) Even though he was almost always full he didn't seem to be making any money

Subject:ManagementPrice:9.82 Bought3

1) Peter* was wondering about his pricing policy for his restaurant (Peter's Family Restaurant) Even though he was almost always full he didn't seem to be making any money. Here are his costs and revenue data: Fixed costs: Lease, insurance, utilities, permits $2400/month Salaries for staff (1 FT, 2 PT) $ 400/day Equipment rental ?? $100/day Consumables $10/day per day means per day open. He was open 300 days a year. Variable costs: $0.50 per meal He was only open for lunch and could count on two seatings; his seating capacity was 24. The customers usually ordered the lunch special @ $12.99 per meal. a. What was his contribution margin per meal served? b. How many meals did he have to serve to break even in each day he was open? c. Give your top three suggestions to increase his profitability. *no relation to Dr. Peter 2. In consideration of the Netflix media clip (circa 2019) and their subscription service facing increasing competition from firms that (Apple, Disney, Amazon) produce and show media in support of their main business and not a primary revenue what would you recommend about Netflix's pricing strategy? (Hint: What ever happened to Netscape? see https://airfocus.com/blog/why-did-netscape-fail/ )

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

a. $12.49/meal 

b. 41 serves

Step-by-step explanation

Solution:

Fixed cost

Lease ,insurance ,utilities ,permits =$2400 /month

Salaries for staff (1FT, 2PT) =$400/ day

Equipment rental =$100/day

consumables =$10 /day

Working days =300 days

Total Fixed cost per day FC =400+100+10=510/day

Variable cost =$0.5 per meal

Selling cost =$12.99 per meal

a. Contribution margin per meal served =Selling cost - variable cost 

=12.99-0.5

=$12.49 per meal

b. Break−evenpointinunits=ContributionMarginPerServeFC?

=12.49510?

=40.83or41serves

Related Questions