question archive 1) A gaseous fuel is made from a mixture of CH4 , C2H6, and C3Hs
Subject:Mechanical EngineeringPrice:4.86 Bought12
1) A gaseous fuel is made from a mixture of CH4 , C2H6, and C3Hs. The mixture (by moles) is 20% CH4 , 40% C2H6, and 40% C3Hs . Determine the composition by mass fraction, the mixture's molecular weight and gas constant. Ans. mf CH4 = 0.098; mf C2H6 = .366; M = 32.9; R = 0.253 kJ/kg-K 2. An ideal gas mixture contains 10% hydrogen (H2) , 48% oxygen (O2) , and 42% carbon monoxide by mass. Determine the composition by mole fractions (in %) and the molecular weight of the mixture. Ans. y H2 = 0.624; y02 = 0.188; MW = 12.5
Purchased 12 times