question archive A roast beef sandwich costs $6

A roast beef sandwich costs $6

Subject:MathPrice: Bought3

A roast beef sandwich costs $6.75. A customer buys multiple roast beef sandwiches. Write an equation that represents the situation. Use  $x$x?  to represent the number of roast beef sandwiches. Then determine how many sandwiches the customer buys.

Amount Used for Payment$50Change Received$16.25

An equation that represents this situation is.

The customer buys  sandwiches.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE