question archive Luke buys a certain brand of cereal that costs $11 per box

Luke buys a certain brand of cereal that costs $11 per box

Subject:MathPrice: Bought3

Luke buys a certain brand of cereal that costs $11 per box. Luke changes to a super-saving brand of the same size. The equation shows the price, y, as a function of the number of boxes, x, for the new brand.y = 9xPart A: How many more dollars is the price of a box of Luke's original brand of cereal than the price of a box of the super-saving brand? Show your work.Part B: How much money does Luke save each month with the change in cereal brand if he buys 6 cereal boxes each month? Show your work.

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE