question archive The bathroom vanity lamp contains 4 bulbs, with a power rating of 25

The bathroom vanity lamp contains 4 bulbs, with a power rating of 25

Subject:PhysicsPrice:2.86 Bought8

The bathroom vanity lamp contains 4 bulbs, with a power rating of 25.0 watts each bulb. What is the
cost of keeping the light on in the bathroom all day long for a week (7 days) if the price of electrical energy is
12.8 cents per kilowatt hour? *

 

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

One bulb consumes 25 W.

So 4 bulbs consume=4*25=100 W= 0.1 kilowatt

 

(1 kilowatt= 1000 watts)

 

One kilowatt hour is the energy consumed if an object consuming 1 kilowatt is run for an hour. So we will multiply power rating in kilowatt with time in hours to find how many kilowatt hours we consumed.

 

Now we are running these bulbs for a week= 7 day= 7*24 hours=168 hours

 

So if we run these 4 bulbs for one week, we will consume= 0.1 kilowatt * 168 hours

=16.8 kilowatt hours

We have that 1 kilowatt hour costs 12.8 cents

 

So, 16.8 kilowatt hours cost 16.8*12.8 cents= 215.04 cents