question archive 1)  Your firm is considering a new credit policy

1)  Your firm is considering a new credit policy

Subject:AccountingPrice:2.84 Bought3

1)  Your firm is considering a new credit policy. While its current policy is cash only, the new policy would involve extending credit for one period. Based on the following information determine if a switch is advisable if the interest rate is 2.0 percent per period.

Current Policy          New Policy

           Price per Unit                                                 Tshs    1,750              Tshs    1,750

           Cost per Unit                                                 Tshs    1,300              Tshs    1,300

           Sales per Period (Units)                                             10,000                        11,000

pur-new-sol

Purchase A New Answer

Custom new solution created by our subject matter experts

GET A QUOTE

Answer Preview

Solution....

 

Here Profit under new policy:

 

Sales per period = Sales in units*Price per unit = 11,000*1,750 = 19,250,000

 

Cost per period = Sales in units*Cost per unit = 11,000*1,300 = 14,300,000

 

Interest cost = Sales per period*interest rate = 19,250,000*2% = 385,000

 

Profit = Sales per period - Cost per period - Interest cost = 19,250,000 - 14,300,000 - 385,000 = 4,565,000

 

Profit under current policy:

 

Sales per period = Sales in units*Price per unit = 10,000*1,750 = 17,500,000

 

Cost per period = Sales in units*Cost per unit = 10,000*1,300 = 13,000,000

 

Profit = Sales per period - Cost per period = 17,500,000 - 13,000,000 = 4,500,000

 

Incremental benefit over current policy = Profit under new policy - Profit under current policy = 4,565,000 - 4,500,000 = 65,000